Джипі і параноїдальний чип

/ химерна
оповідання
Опис:
Історія Ніла Стівенсона про один робочий день «приємної дівчини» Джипі з Маніли – це фантастика «ближнього прицілу» в проекції на те, яким саме це прийдешнє ввижалося свідкам Інтернет-буму 90-х рр. минулого століття: всепроникні мультимедійні технології, еволюційні алгоритми програмного забезпечення та «ожилий» завдяки ним проблемний софт, мереживна репутація, інтелектуальне піратство, нестабільний світ майбутнього з оазами нових економічних чудес – здавалось би, стандартний набір. І навіть схоластичну бесіду на лезі ножа, що відбувається між головною героїнею та її віртуальним антагоністом, важко назвати ексклюзивною родзинкою для гурмана НФ – одну з варіацій тесту Тьюрінґа ми проходили ще в дитинстві, коли запоєм читали повість Євгена Велтістова про «Електроніка – хлопчика із чемодана» (дехто – навіть в українському перекладі полтавчанина Миколи Видиша). Усе-таки обізнаного любителя фантастики наших днів у цьому оповіданні вабить інше.
Справа в тім, що письменницька слава до Ніла Стівенсона великою мірою прийшла завдяки циклу з чотирьох романів: «Криптономікону» (Cryptonomicon, 1999) і так званої Барокової трилогії: «Живе срібло» (Quicksilver, 2003) + «Веремія» (The Confusion, 2004) + «Устрій світу» (The System of the World, 2004). А «Джипі…» якраз і є першим несміливим поглядом автора у власний у світ геніальних науковців з династії Вотергаусів, жінок родом із суворого острова Квглм, мужніх бійців із давньої родини Шафто та незбагненного Еноха Роота, чи то культуртрегера, чи то банального трикстера. Ви дивуєтеся, що жодного з цих імен немає в оповіданні про Джипі?! Але ж у ньому є ароматна мускулиста Маніла, вперше згадується султанат Кінакута (ретельно так пошукайте його на мапах світу!), у ньому дебютує японське прізвище Ґото (одного з другорядних протагоністів Барокової трилогії – вірніше, його нащадка) і чи не вперше з-під пера Стівенсона вихоплюється таке любе йому слово (а ще поняття, явище, концепт) Інтрамурос. Поки що це назва історичного центру Маніли. Але ж як багато це латинське слово значитиме в одному з пізніх романів автора – філософській авантюрі «Анатем» (Anathem, 2008)!
Сам Ніл Стівенсон трохи недолюблює це своє раннє дітище через причини, про які говорити відмовляється. І тому, з’явившись уперше на сторінках ювілейного числа поважного журналу «Форбс», присвяченому Інтернет-технологіям та новим формам ведення бізнесу, оповідання про Джипі більше ніде не фігурувало. А дарма!

Доступні формати:

DOC PDF

читайте також:

«Галатея» (збірка) «Петро Голубничий» Mellonta Tauta Stories from the Ukraine (англ.) Акуляча клітка Ангел Дивовижного

В бібліотеці зібрані всі книги українською мовою в електронному (txt, rtf, doc, pdf, fb2, epub, mobi, djvu) та паперовому форматі. Книжку можна безкоштовно скачати клікнувши на необхідний Вам формат для iPad, iPhone, Android, Kindle, Kobo та інших читалок або купити паперовий варіант тексту з доставкою по Україні. Сайт бібліотеки оптимізований для роботи на телефонах, смартфонах(айфон, анроїд) і планшетах. Потрібну книгу Ви можете легко знайти за допомогою пошуку.