Можу

/ художня
повість
Опис:
Джерело: "Червоний шлях" 1923 р., №1-№2.
-----------------------------------------------
Повість «Можу» відзначається зосередженістю на психології героя і викликала закиди офіційної критики щодо «біологізма» та натуралізма.
Періоди мінливих суїцидальних переживань Андрія Головка найяскравіше змальовані у повісті „Можу” (1922). Головний герой – демобілізований червоноармієць Гордій (прототип автора), який повертається у рідне село і не може психологічно змиритися з тим, що є безнадійно хворим на туберкульоз. Сюзан Зонтаґ, досліджуючи метаморфози хвороб персонажів і письменників у літературних текстах ХХ ст., зауважувала, що деякі особливості туберкульозу відійшли до божевілля.
І справді, Гордій бачить усі світлі чи темні смуги життя лише крізь призму своєї недуги. Бути хворим для нього – це рівноцінно бути мертвим. Така екзистенційна позиція заволодівала усіма помислами, мріями і бажаннями мобілізованого солдата, в яких проявляється відверта садомазохістська внутрішня деструктивність. Часто герой у такий спосіб перекидається думками, і говорить про себе з точки зору стороннього. Він відчуває себе акушером власної душі і сприймає своє тіло як щось чужорідне, відокремлене від нього. Герой вдається до самогубства, щоб заперечити «диктатуру чуття» та ствердити, що «людина все може, якщо захоче» (так А. Головко полемізував із тезою В. Підмогильного, ніби «розум — раб почуття»).

Доступні формати:

PDF DJVU

читайте також:

«Володар Всесвіту» «Головний полудень» «Сатурна» майже не видно 220 днів на зорельоті Kwarantanna Армагед-дом

В бібліотеці зібрані всі книги українською мовою в електронному (txt, rtf, doc, pdf, fb2, epub, mobi, djvu) та паперовому форматі. Книжку можна безкоштовно скачати клікнувши на необхідний Вам формат для iPad, iPhone, Android, Kindle, Kobo та інших читалок або купити паперовий варіант тексту з доставкою по Україні. Сайт бібліотеки оптимізований для роботи на телефонах, смартфонах(айфон, анроїд) і планшетах. Потрібну книгу Ви можете легко знайти за допомогою пошуку.