Полковник Шабер
Оноре де Бальзак
/
художня
повість
Опис:
Вперше повість під назвою «Мирова угода» була опублікована в ж. «Артист» в лютому-березні 1832 р. В тому ж році під зміненою назвою «Граф Шабер» вона друкувалася в збірнику різних авторів «Усяка всячина» (т. 1). Бальзак ще раз змінив назву повісті («Двомужня графиня») і включив її до четвертого тому «Сцен паризького життя», виданого 1835 р. Остаточна назва була дана повісті у першому виданні «Людської комедії», де вона була вміщена в другому томі «Сцен паризького життя». Складаючи новий план видання «Людської комедії», яке стало посмертним, письменник переніс у ньому «Полковника Шабера» із «Сцен паризького життя» в «Сцени приватного життя».
Основний конфлікт з усією визначеністю виводиться із майнових інтересів та боротьби навколо них. Це було велике відкриття реаліста Бальзака, яке знайшло поглиблений розвиток в його подальших творах. Яскраво показана в повісті й руйнівна дія грошей на родинні стосунки й зв'язки. Звідси розгалужена система сюжетно-тематичних зв'язків і перегуків повісті з іншими творами «Людської комедії». На них вказав сам письменник, вклавши у фіналі повісті такі слова в уста стряпчого Дервіля: «Чого я тільки не надивився, справляючи свої обов'язки! Я бачив, як на горищі вмирав зубожілий батько; його відцуралися дві дочки, а він же дав їм по вісімдесят тисяч ліврів річної ренти!» (батько Горіо в однойменному романі). «Бачив, як палили духівниці, бачив, як матері розоряли своїх дітей» (графиня де Ресто в повісті «Гобсек», пані Еванхеліста в повісті «Шлюбний контракт»); «як чоловіки обкрадали дружин, як дружини поволі вбивали чоловіків, користуючись з їхнього кохання, щоб довести їх до божевілля чи до недоумкуватості, а самим утішатися з полюбовником» (баронеса де Манервіль в повісті «Шлюбний контракт», маркіза д'Еспар в повісті «Справа про опіку»). Один із улюблених героїв Бальзака, Дервіль, є дійовою особою названих, а також інших творів «Людської комедії» («Чиновники», «Сезар Біротто», «Баламутка»).
Доступні формати:
В бібліотеці зібрані всі книги українською мовою в електронному (txt, rtf, doc, pdf, fb2, epub, mobi, djvu) та паперовому форматі. Книжку можна безкоштовно скачати клікнувши на необхідний Вам формат для iPad, iPhone, Android, Kindle, Kobo та інших читалок або купити паперовий варіант тексту з доставкою по Україні. Сайт бібліотеки оптимізований для роботи на телефонах, смартфонах(айфон, анроїд) і планшетах. Потрібну книгу Ви можете легко знайти за допомогою пошуку.