Виробництво заліза у соціально-економічному житті східних слов'ян на території України (друга половина V–Х cт.)

/ історична
праця
Опис:
У дисертаційній роботі досліджена організація племінного виробництва заліза східних слов’ян на українській етнічній території протягом другої половини V–Х ст. Для виробництва заліза анти, склавіни та літописні племена використовували місцеві геологічні руди Карпат, Південного Побужжя, Криворіжжя, але основною сировиною були поширені по території України болотні руди з невисоким вмістом заліза.

«Гніздовий» тип забудови поселень був притаманний для всіх союзів племен: антів, склавінів, хорватів, древлян, волинян, сіверян, тиверців, полян, уличів. Кожне плем’я у родових «гніздах» поселень мало свій центр виробництва заліза, який забезпечував поселення племені крицею та залізними виробами.

Розвиток видобутку заліза в другій половині I тис. в основному базувався на використанні сиродутних горнів – ямних і наземних із шлаковипуском як найбільш продуктивних та відповідних рівню розвитку східних слов’ян.

У результаті дисертаційного дослідження створено інтегровані карти-схеми пам’яток чорної металургії східних слов’ян та запропоновано варіант розмежування антів і склавінів та союзів літописних племен у другій половині V–Х ст.

Ключові слова: анти, склавіни, літописні племена, «гнізда» поселень, руда, криця, горни, металургія, технологія, ремесла, археопарк.

Доступні формати:

PDF

читайте також:

Українська держава за гетьманування Ю. Хмельницького (1659-поч 1663 pp.) Українська державна ідея XVII — XVIII століть: проблеми формування, еволюції, реалізації Українська державна ідея XVII — XVIII століть: проблеми формування, еволюції, реалізації Українська державність 1917-1920 Українська дивізія «Галичина» Українська дипломатія й міжнародна фінансова політика урядів Центральної Ради, Української Держави (Гетьманату) та Директорії УНР (1917–1922 рр.)

В бібліотеці зібрані всі книги українською мовою в електронному (txt, rtf, doc, pdf, fb2, epub, mobi, djvu) та паперовому форматі. Книжку можна безкоштовно скачати клікнувши на необхідний Вам формат для iPad, iPhone, Android, Kindle, Kobo та інших читалок або купити паперовий варіант тексту з доставкою по Україні. Сайт бібліотеки оптимізований для роботи на телефонах, смартфонах(айфон, анроїд) і планшетах. Потрібну книгу Ви можете легко знайти за допомогою пошуку.