Етноконфесійний простір України періоду Другої світової війни в енциклопедичному форматі

/ історична
стаття
Опис:
Сторінки воєнної історії України: Збірник наукових статей / НАН України. Інститут історії України. – К., 2019. – Вип. 22.


У статті аналізуються засоби та обсяги віддзеркалення релігійного життя в Україні в першій половині ХХ століття на сторінках «Енциклопедії Українознавства» й «Енциклопедії історії України», що стали найбільшими національними науковими проектами у цьому жанрі історіографії.

Окреслюються основні концептуальні підходи, на яких ґрунтуються теоретико-методологічні засади цих видань.

Автори констатують, що україноцентричний характер обох енциклопедій зумовив підвищену увагу до історичних явищ, які вирішальним чином вплинули на процеси націє- і державотворення в Україні, самоідентифікації української спільноти та її суспільно-політичної організації поза її межами, зокрема на еміграції, у місцях компактного проживання в інших державах.

Простежується роль українських «великих» церков у підтримці українського національно-визвольного руху, протидії асиміляційним процесам у ІІ Річпосполитій, русифікації в підрадянській Україні, спротиву антиукраїнській політиці німецьких та румунських окупантів у 1941–1944 рр.

Здійснено реконструкцію деяких етапів становлення, структурних змін у «великих» конфесіях, спричинених внутрішніми та зовнішніми чинниками, спроб утворення єдиних ієрархій, а також домогтися автокефального статусу для Української православної церкви.

Висвітлюється спосіб подачі інформації про перипетії боротьби Української греко-католицької церкви за своє існування і заходи радянського тоталітарного режиму, спрямовані на її ліквідацію.

Відтворюється широка картина духовної, культурно-просвітницької, наукової, громадської, суспільно-політичної діяльності українських церков на українських землях і за кордоном.

З’ясовується, як через портретну галерею священнослужителів різних конфесій встановлюється його місія духовної опіки й національної самоідентифікації українства, його консолідації довкола ідей державного суверенітету України в надскладних тогочасних реаліях.

Співставлено рівень наповнення релігійним контентом двох енциклопедичних серій у різних його вимірах.

Доступні формати:

PDF

читайте також:

Твори. Том 2. Статті, рецензії, нариси, витупи, листи, автографи, документи «Нова Україна» революційної доби у публіцистиці Олександра Саліковського «Репортаж із заповідника імені Берії» Валентина Мороза як виклик радянській тоталітарній системі «Українські декабристи чи декабристи на Україні?». Рух декабристів очима істориків 1920-х років «Фінляндська Народна Республіка» як більшовицька авантюра 1905 рік на Сумщині (збірка)

В бібліотеці зібрані всі книги українською мовою в електронному (txt, rtf, doc, pdf, fb2, epub, mobi, djvu) та паперовому форматі. Книжку можна безкоштовно скачати клікнувши на необхідний Вам формат для iPad, iPhone, Android, Kindle, Kobo та інших читалок або купити паперовий варіант тексту з доставкою по Україні. Сайт бібліотеки оптимізований для роботи на телефонах, смартфонах(айфон, анроїд) і планшетах. Потрібну книгу Ви можете легко знайти за допомогою пошуку.