Англійсько-шведські відносини у 1654–1656 роках і політика Карла X Ґустава у Речі Посполитій

/ історична
стаття
Опис:
Український археографічний щорічник. - Нова Серія. - 2012. - випуск 16/17

Головною метою шведського нападу на Річ Посполиту у 1655 р. було завоювання балтійського узбережжя і встановлення монополії у торгівлі. Інші країни, які були зацікавлені у торгівлі на Балтиці, чинили значний опір таким шведським планам. Об’єднані Провінції були однією з тих європейських держав, чий інтерес у балтійській політиці мав життєве значення для самого існування країни. Великий пенсіонарій Об’єднаних Провінцій Йоган де Вітт (1653–1672) протидіяв завоюванню Швецією балтійського узбережжя і змушений був готувати велику військову ескадру, щоб перетнути Зундську протоку для захисту, насамперед, Ґданська.

Карл Х Ґустав (1654–1660) шукав союзника проти Об’єднаних Провінцій, щоб почуватися вільним у своїй війні проти Яна Казимира (1648–1668). Ця політика спонукала його відправити декілька посольств зі Стокгольма до Лондона на чолі спершу з посланцем Пітером Юліусом Койєтом, а потім і з великим послом Крістером Бунде. Головною метою цих дипломатичних місій було укласти оборонно-наступальний союз із Олівером Кромвелем (1649–1658) проти будь-якої країни, яка ввійшла б зі своїм військовим флотом на Балтику. Ставало зрозумілим, що метою такого формулювання було стримати Об’єднані Провінції від відправлення їхнього флоту до Зунду. У разі, якби Кромвель підписав подібний договір зі Швецією, дуже ймовірно, що Об’єднані Провінції розпочали б із ним війну. Через це він наполягав на тому, аби укласти такий договір зі Швецією, до якого були б залучені також і Об’єднані Провінції. Метою цього союзу між протестантськими країнами, на його думку, було посилення в Європі протидії католикам, особливо Габсбургам. 17 (27) липня 1656 р. ці протиріччя привели до підписання лише торговельної угоди між Англією і Швецією. Цей договір, однак, не мав великого значення для розвитку політики на Балтиці у середині 50-х років XVII ст.

Ключові слова: Карл Х Ґустав, Кромвель, посол, договір, Об’єднані Провінції, Балтійське море, Річ Посполита.

Доступні формати:

PDF

читайте також:

Твори. Том 2. Статті, рецензії, нариси, витупи, листи, автографи, документи «Нова Україна» революційної доби у публіцистиці Олександра Саліковського «Репортаж із заповідника імені Берії» Валентина Мороза як виклик радянській тоталітарній системі «Українські декабристи чи декабристи на Україні?». Рух декабристів очима істориків 1920-х років «Фінляндська Народна Республіка» як більшовицька авантюра 1905 рік на Сумщині (збірка)

В бібліотеці зібрані всі книги українською мовою в електронному (txt, rtf, doc, pdf, fb2, epub, mobi, djvu) та паперовому форматі. Книжку можна безкоштовно скачати клікнувши на необхідний Вам формат для iPad, iPhone, Android, Kindle, Kobo та інших читалок або купити паперовий варіант тексту з доставкою по Україні. Сайт бібліотеки оптимізований для роботи на телефонах, смартфонах(айфон, анроїд) і планшетах. Потрібну книгу Ви можете легко знайти за допомогою пошуку.