Доля гетьманських інсиґній (клейнодів), вивезених Павлом Тетерею до Польщі в 1665 році

/ історична
стаття
Опис:
Крикун, Микола. Доля гетьманських інсиґній (клейнодів), вивезених Павлом Тетерею до Польщі в 1665 році // Записки Наукового товариства імені Шевченка. — Том ССХL. Праці Комісії спеціальних (допоміжних) історичних дисциплін. — Львів, 2000. — С. 133-57

У червні 1665 р. Павло Тетеря самовільно покинув гетьманський уряд, який займав від січня 1663 р.,— після того, як переконався у неможливості далі перебувати на ньому. Рятуючись від розправи своїх політичних противників, він виїхав з міста Брацлава до Польщі, прихопивши зі собою королівські привілеї, видані Запорізькому Війську, значні суми з військового скарбу та гетьманські інсиґнії (клейноди). Мета нашої статті — показати долю вивезених клейнодів, навколо яких точилася боротьба, кому вони, зрештою, дісталися і що з ними сталося. В історичній літературі цього питання торкнулися Іван Крип'якевич і Дмитро Дорошенко. Про які ж інсиґнії йшлося? Ось про які: хоругву, булаву, бунчук, бубни (або литаври). У такому вигляді цей перелік у джерелах трапляється зрідка — звичайно, там він неповний. Інколи в нього вносили комишину, шаблю і печатку.

Доступні формати:

PDF

читайте також:

Dokumenty króla Aleksandra Jagiellończyka dotyczące miasta Łucka w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie (пол.) Kobieta – ptak – dusza w archaicznym obrazie świata (пол.) Проект «Україна». Галичина та Волинь у складі міжвоєнної Польщі Польське національне повстання 1830-1831 рр. на Правобережній Україні: від міфів до фактів Пожежа в Холмі і Знесіння Політичні плакат і карикатура як засоби ідеологічної боротьби в Україні 1939-1945 рр.

В бібліотеці зібрані всі книги українською мовою в електронному (txt, rtf, doc, pdf, fb2, epub, mobi, djvu) та паперовому форматі. Книжку можна безкоштовно скачати клікнувши на необхідний Вам формат для iPad, iPhone, Android, Kindle, Kobo та інших читалок або купити паперовий варіант тексту з доставкою по Україні. Сайт бібліотеки оптимізований для роботи на телефонах, смартфонах(айфон, анроїд) і планшетах. Потрібну книгу Ви можете легко знайти за допомогою пошуку.