Ґенеза наукового мислення в історії епістемології: стиль і метод

/ наукова
стаття
Опис:
Гілея: науковий вісник. Збірник наукових праць. – К., 2018. – Вип. 139 (12). Ч. 2. Філософські науки.


Аналізується процес становлення наукового мислення в контексті історії пізнання. Показано ґенезу наукового мислення від міфології, релігії до становлення наукової теорії як комплексу поглядів, ідей, уявлень, спрямованих на пояснення, інтерпретацію знань і пізнавальної діяльності. Теорія, зазначає автор, претендує на об’єктивну істинність, раціональність, легітимність того, що називається епістемологією. В контексті теоретичного осмислення наука набуває в історії все більшої визначеності і чіткості. Відбувається розмежування теоретичного і практичного знання, і в його контексті – наукових методів пізнання. Розробка наукою раціональних методів пізнання, вказується в статті, збагачує соціокультурний досвід людства. Одночасно ствердження раціонального методу пізнання є важливим етапом на шляху становлення наукового мислення. Його основу складає вчення картезіанства, згідно якого джерелом достовірних знань є діяльність розуму (інтелекту). Саме він виступає носієм певного роду здібностей до діяльності по виробництву знань. Фундаментом наукового мислення стало природниче знання, насамперед математичне, як зразок раціональності і повної достовірності. Наукова революція в епоху Нового часу стверджувала ідеали і норми використання математичних і теоретичних методів, які ставали умовою розвитку техніко-технологічного прогресу і суспільства загалом. Поширення природно-технічних знань, підсумовує автор, привело до включення їх в нові університетські програми, що зумовило розвиток наукового мислення як основу освіти.

Доступні формати:

PDF

читайте також:

Dokumenty króla Aleksandra Jagiellończyka dotyczące miasta Łucka w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie (пол.) Kobieta – ptak – dusza w archaicznym obrazie świata (пол.) Проект «Україна». Галичина та Волинь у складі міжвоєнної Польщі Польське національне повстання 1830-1831 рр. на Правобережній Україні: від міфів до фактів Пожежа в Холмі і Знесіння Політичні плакат і карикатура як засоби ідеологічної боротьби в Україні 1939-1945 рр.

В бібліотеці зібрані всі книги українською мовою в електронному (txt, rtf, doc, pdf, fb2, epub, mobi, djvu) та паперовому форматі. Книжку можна безкоштовно скачати клікнувши на необхідний Вам формат для iPad, iPhone, Android, Kindle, Kobo та інших читалок або купити паперовий варіант тексту з доставкою по Україні. Сайт бібліотеки оптимізований для роботи на телефонах, смартфонах(айфон, анроїд) і планшетах. Потрібну книгу Ви можете легко знайти за допомогою пошуку.