Кремінні мисливські рушниці ХVІІІ ст. зі зброярської збірки Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського
Тамара КондратенкоНаталія КондратенкоРоман Прохватіло
/
наукова
стаття
Опис:
Історія давньої зброї. Дослідження 2018: Збірник наукових праць. – К.: Інститут історії України НАНУ, 2020.
У статті наведені результати досліджень зразків мисливської зброї другої половини ХVІІІ ст. – початку ХІХ ст. − кремінних рушниць європейського та російського виробництва із колекційної збірки Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського. Здійснено атрибуцію музейних предметів, простежено історію походження та побутування. Два зразки виготовлені польським майстром К.Х.Вагнером у другій половині XVIIІ ст. Обидві рушниці містять клеймо майстра і призначені для полювання на великих тварин. Ще один зразок походить з м. Лемберг (сучасне м. Львів), виготовлений майстром Й.Пекером у другій половині XVIIІ – першій половині ХІХ ст. Рушниця є ілюстрацією особливостей місцевого цехового виробництва вогнепальної зброї. Наступний екземпляр належить французькому майстру Н.Н.Буте, який працював у Версальській мануфактурі у роки Великої французької революції та під час правління Наполеона Бонапарта. Досліджуваний виріб датовано 1799–1802 рр. Рушниця також містить дарчий напис наполеонівського генерала Ш.Леклера. Завершує досліджувану добірку рушниця другої половини XVIIІ ст. російського майстра Михайлова із м. Санкт-Петербург.
Розглянуто діяльність членів Українського наукового товариства дослідування й охорони пам’яток старовини та мистецтва на Полтавщині В.Ф.Ніколаєва та М.Я.Рудинського з порятунку антикварної зброї із поміщицьких маєтків, зокрема, палацу князів Кочубеїв у Диканці, під час революційних подій 1917–1919 рр.
Окреслено напрямки введення досліджених предметів у музейний простір.
В бібліотеці зібрані всі книги українською мовою в електронному (txt, rtf, doc, pdf, fb2, epub, mobi, djvu) та паперовому форматі. Книжку можна безкоштовно скачати клікнувши на необхідний Вам формат для iPad, iPhone, Android, Kindle, Kobo та інших читалок або купити паперовий варіант тексту з доставкою по Україні. Сайт бібліотеки оптимізований для роботи на телефонах, смартфонах(айфон, анроїд) і планшетах. Потрібну книгу Ви можете легко знайти за допомогою пошуку.