Механізми державного управління оцінкою відповідності засобів, процесів та суб’єктів електронних довірчих послуг в Україні та ЄС
Данило Мялковський
/
наукова
стаття
Опис:
Економіка та держава. Серія: Державне управління. – 2019. – №4.
Прийняття Закону України «Про електронні довірчі послуги» та низки підзаконних актів, що встановлюють відповідні вимоги до його впровадження, вимагає створення в Україні ефективної системи оцінки відповідності об'єктів, процесів та організацій, що надають електронні довірчі послуги. У статті розглядаються та порівнюються вимоги до таких інструментів, процесів та організацій та інфраструктури оцінки відповідності в ЄС та Україні, визначаються невідповідності та пропонуються шляхи їх усунення.
Відповідність EIDAS є визначальним фактором довіри до послуг, що надаються українськими постачальниками електронних довірчих послуг. Тільки повне дотримання таким провайдером вимог Регламенту, оцінене незалежним органом, є підставою для його включення до Довірчого списку кваліфікованих постачальників кваліфікованих електронних довірчих послуг. В ЄС створена інфраструктура оцінки відповідності та активно використовується в різних сферах, включаючи eIDAS. Відповідно до статті 32 Закону проводиться оцінка відповідності у сфері електронних довірчих послуг, яка відтворюється майже у повній відповідності до положення eIDAS. Підзаконний акт, що деталізує ці вимоги, – постанова Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2018 року №992 «Про затвердження вимог у сфері електронних довірчих послуг та порядок перевірки додержання законодавства у сфері електронних довірчих послуг». Оцінка відповідності постачальників послуг повинна здійснюватися відповідно до Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності», який відповідає Європейському регламенту №765/2008. Національний орган з акредитації – Національне агентство з акредитації України НААУ широко визнаний в Європейському Союзі та в усьому світі та є членом ряду міжнародних та регіональних організацій з акредитації. Зокрема, Європейської співпраці з акредитації (EA) та підписантом двосторонньої угоди про визнання (EA BLA). Вимоги регламентів національного компетентного органу у галузі захисту інформації не повністю відповідають європейським стандартам. Тому ведеться робота з підготовки технічного регламенту для криптографічних засобів, вимоги яких повністю відповідають європейським вимогам. Загалом система оцінки відповідності в Україні відповідає європейській. Відсутність певних інституційних елементів в інфраструктурі оцінювання має бути вирішена найближчим часом.
В бібліотеці зібрані всі книги українською мовою в електронному (txt, rtf, doc, pdf, fb2, epub, mobi, djvu) та паперовому форматі. Книжку можна безкоштовно скачати клікнувши на необхідний Вам формат для iPad, iPhone, Android, Kindle, Kobo та інших читалок або купити паперовий варіант тексту з доставкою по Україні. Сайт бібліотеки оптимізований для роботи на телефонах, смартфонах(айфон, анроїд) і планшетах. Потрібну книгу Ви можете легко знайти за допомогою пошуку.