Накази по особовому складу НКВС як джерело до вивчення кадрів радянської держбезпеки доби Великого терору 1937–1938 рр.

/ історична
стаття
Опис:
"З архівів ВУЧК–ГПУ–НКВД–КГБ" №2 (52) 2019


Мета статті – дослідити накази по особовому складу НКВС СРСР і УРСР 1937–1938 рр. як джерела до вивчення чекістських кадрів доби Великого терору; розглянути специфіку складання наказів по особовому складу та їхні різні види, з’ясовувати їхню відповідність тогочасній організаційній структурі та реальному часу перебування чекістів на конкретних посадах, означити їхні типові помилки та неточності.

Методологічною основою дослідження стали принципи конкретно-історичного підходу, об’єктивності, всебічності і цілісності джерела або групи джерел. Для підготовки дослідження й написання статті застосовувалися біографічний, проблемно-хронологічний, порівняльно-історичний методи.

Зазначаючи значний інформаційний потенціал наказів НКВС СРСР та НКВС УРСР по особовому складу, автор акцентував увагу на таких нюансах: фактичне перебування на посаді не завжди збігається з датами, зазначеними у наказах; посади, з яких співробітники призначалися на нові, як і посади, з яких вони звільнялися з НКВС, інколи виявляються помилковими; зазначені у наказах НКВС УРСР за літо 1938 р. посади співробітників не завжди відповідали існуючій на той час організаційній структурі органів державної безпеки республіки; чимало кадрових призначень другої половини 1937 р. і 1938 р. не оформлювалися відповідними наказами по особовому складу і не фіксувалися в особових справах; відомості про арешти співробітників у наказах по особовому складу неповні та не відповідають загальній кількості репресованих.

Отже, лише комплексний аналіз архівних документів (накази по особовому складу НКВС СРСР і НКВС УРСР, накази по обласних управліннях НКВС; оперативні накази НКВС, особові і кримінальні справи, партійні документи) дозволить відновити достеменну біографію співробітника НКВС.

Доступні формати:

PDF

читайте також:

Dokumenty króla Aleksandra Jagiellończyka dotyczące miasta Łucka w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie (пол.) Kobieta – ptak – dusza w archaicznym obrazie świata (пол.) Проект «Україна». Галичина та Волинь у складі міжвоєнної Польщі Польське національне повстання 1830-1831 рр. на Правобережній Україні: від міфів до фактів Пожежа в Холмі і Знесіння Політичні плакат і карикатура як засоби ідеологічної боротьби в Україні 1939-1945 рр.

В бібліотеці зібрані всі книги українською мовою в електронному (txt, rtf, doc, pdf, fb2, epub, mobi, djvu) та паперовому форматі. Книжку можна безкоштовно скачати клікнувши на необхідний Вам формат для iPad, iPhone, Android, Kindle, Kobo та інших читалок або купити паперовий варіант тексту з доставкою по Україні. Сайт бібліотеки оптимізований для роботи на телефонах, смартфонах(айфон, анроїд) і планшетах. Потрібну книгу Ви можете легко знайти за допомогою пошуку.