«Наша людина у Берліні»: Павло Ладан (1892–1933) – манівцями націонал-комунізму й кремлівської розвідки

/ історична
стаття
Опис:
"З архівів ВУЧК–ГПУ–НКВД–КГБ" №1 (53) 2020


На підставі опублікованої літератури, архівних джерел й новітньої просопографічної інформації проведено реконструкцію біографії Павла Степановича Ладана – відомого діяча північноамериканського й європейського комуністичного руху, одного з керівників Компартії Західної України (КПЗУ), нелегального співробітника ІНО ОГПУ СРСР, помічника резидента ОГПУ СРСР у Берліні «по українській лінії».

У статті використані антропологічний та просопографічний підходи під час відтворення основних етапів біографії П.Ладана. Були задіяні також біографічний, проблемно-хронологічний, конкретно-пошуковий, історико-генетичний, порівняльний аналіз, лінійно-хронологічний методи, методи психологічної та історичної реконструкції.

П.Ладан, уродженець західноукраїнських теренів Австро-Угорської імперії, у молодому віці емігрував до Північної Америки. Він активно долучився до розбудови мережі українських соціалістичних/комуністичних організацій у США. Загроза арешту американською владою змусила його виїхати до Європи, звідти – України. Знайомство з національним й партійним будівництвом у республіці дедалі більше зміцнило його націонал-комуністичні погляди.

Робота П.Ладана у дипломатичних представництвах УССР у Варшаві та Берліні (1921–1923) синхронізувалася з напівлегальною й нелегальною діяльністю у КПЗУ. Здобутий тут досвід він активно використав під час своєї діяльності в іпостасі функціонера Комінтерну й члена ЦК КПЗУ.

Із кінця грудня 1928 р. він був помічником резидента по «українській лінії» нелегальної резидентури ІНО ОГПУ СРСР у Берліні. Брав активну участь у розкладанні/корумпуванні українського еміграційного політикуму, спробах схилити його симпатії на бік «Совєтів».

Після низки невдач берлінської резидентури ОГПУ разом із керівником агентурної мережі І.Камінським П.Ладан був відкликаний до Москви. П.Ладана звинуватили у «шумськізмі» та співробітництві із польською розвідкою. 27 квітня 1933 р. П.Ладан був розстріляний у Москві.

Доступні формати:

PDF

читайте також:

Твори. Том 2. Статті, рецензії, нариси, витупи, листи, автографи, документи «Нова Україна» революційної доби у публіцистиці Олександра Саліковського «Репортаж із заповідника імені Берії» Валентина Мороза як виклик радянській тоталітарній системі «Українські декабристи чи декабристи на Україні?». Рух декабристів очима істориків 1920-х років «Фінляндська Народна Республіка» як більшовицька авантюра 1905 рік на Сумщині (збірка)

В бібліотеці зібрані всі книги українською мовою в електронному (txt, rtf, doc, pdf, fb2, epub, mobi, djvu) та паперовому форматі. Книжку можна безкоштовно скачати клікнувши на необхідний Вам формат для iPad, iPhone, Android, Kindle, Kobo та інших читалок або купити паперовий варіант тексту з доставкою по Україні. Сайт бібліотеки оптимізований для роботи на телефонах, смартфонах(айфон, анроїд) і планшетах. Потрібну книгу Ви можете легко знайти за допомогою пошуку.