Нові краніологічні матеріали давнього населення Нижнього Припсілля

/ історична
стаття
Опис:
Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія: Історія. – Тернопіль: Видавництво ТНПУ ім. В.Гнатюка, 2017. – Вип. 2. – Ч. 1.


Подається розгорнута краніологічна характеристика антропологічних матеріалів, отриманих в ході науково-рятівних розкопок курганів 1999–2011 рр. у басейні Нижнього Псла з населених пунктів Бондарі, Горбані, Кияшки, Василівка, Волошино, Карпівка, Шишаки. Ці матеріали належать до таких археологічних культур: черняхівська, ямна, катакомбна, скіфська, зрубна, багатопружкової кераміки. Антропологічні рештки мешканців, які проживали в пониззі ріки у різні історичні епохи, вивчено за трьома краніологічними методиками. Виявлено, що черепи катакомбної культури з Полтавської області неоднорідні й представляють різні антропологічні типи: брахікранний череп (поховання 27 кургану 1 із с. Волошино) з відносно широким, помірно профільованим обличчям і слабо випнутим широким носом та доліхокранний (поховання 1 з с. Василівки), з широким, добре профільованим обличчям й сильно випнутим, помірно широким носом, виразно європеоїдний. Після статистичного аналізу методом головних компонент, встановлено подібність поховання 27 з кургану 1 із с. Волошино до черепа 164 із с. Старосілля (матеріали Херсонської експедиції, розкопки Ю.Шилова 1972 р.) та меншу подібність до черепа з поховання 16 с. Новочорномор’я, Голопристанського району Херсонської обл. Своєю чергою, методом головних компонент виявлено подібність мезокранного черепа скіфської культури з с. Горбані до с. Ковалівки-2, що спостерігається й морфологічно. Другий суббрахікранний череп скіфської культури із с. Волошино (курган 2, поховання 15) дуже слабко подібний до черепа під шифром 93/5 із с. Миколаївки-Козацької. Морфологічна та статистична подібність між досліджуваними черепами скіфської культури з Полтавської області незначна.

Доступні формати:

PDF

читайте також:

Твори. Том 2. Статті, рецензії, нариси, витупи, листи, автографи, документи «Нова Україна» революційної доби у публіцистиці Олександра Саліковського «Репортаж із заповідника імені Берії» Валентина Мороза як виклик радянській тоталітарній системі «Українські декабристи чи декабристи на Україні?». Рух декабристів очима істориків 1920-х років «Фінляндська Народна Республіка» як більшовицька авантюра 1905 рік на Сумщині (збірка)

В бібліотеці зібрані всі книги українською мовою в електронному (txt, rtf, doc, pdf, fb2, epub, mobi, djvu) та паперовому форматі. Книжку можна безкоштовно скачати клікнувши на необхідний Вам формат для iPad, iPhone, Android, Kindle, Kobo та інших читалок або купити паперовий варіант тексту з доставкою по Україні. Сайт бібліотеки оптимізований для роботи на телефонах, смартфонах(айфон, анроїд) і планшетах. Потрібну книгу Ви можете легко знайти за допомогою пошуку.