Нові знахідки скандинавських монет ІХ–ХІ століть на території України

/ наукова
стаття
Опис:
Український нумізматичний щорічник: часопис. – Переяслав-Хмельницький. – 2020. – Вип. 4.


Мета статті – проаналізувати нові знахідки скандинавських монет ІХ–ХІ століть на території України. Застосовано методи історизму, узагальнення, об’єктивності, історико-типологічний, порівняльного аналізу. З метою дослідження знахідок західноєвропейських денаріїв на території України автор використовує інформацію сайта українського форуму аукціону «Віоліті», де користувачі розміщують зображення знайдених монет для їх атрибуції. Автор підтримує тезу професора В.Коцура, що відомості про знахідки західноєвропейських денаріїв можуть суттєво змінити наші уявлення щодо грошового обігу в Київській Руси на початковому етапі так званого «безмонетного періоду». Вже зараз, ґрунтуючись на даних сайту форуму, можна констатувати, що західноєвропейські денарії у ХІ столітті відігравали на історичних українських землях значно більшу роль порівняно з тим, як це вважалося раніше. У повідомленні розглядаються нові знахідки скандинавських монет на території України за скандинавськими країнами. Серед данських монет особливе місце посідають дена рій міста Рібе, карбований у 820–850 роках, фрагмент напівбрактеата Хедебю із солярним символом, денарії Хардекнута, короля Данії та Англії, із зображенням «світового змія». Було знайдено п’ять монет данського короля Свена Естрідсена. Знахідки шведських монет представлені рідкісним та незвичайним за зображеннями денарієм Олафа Шьотконунга з хрестами на обох боках, а також монетою цього короля з абревіатурою, що позначає «Господня Сигтуна». Знахідок норвезьких денаріїв раніше взагалі не було зафіксовано на території України. У зв’язку з цим найдзвичайно цінні відомості про знайдення денарія Харальда Суворого типу «трикветр». Також автор до норвезького карбування часів короля Улава (Олафа) ІІІ Тихого гіпотетично відносить знайдений денарій з однобічним зображенням.

Таким чином, можна констатувати наявність у грошовому обігу південної частини Київської Руси скандинавських монет, загальна кількість карбування яких в скандинавських країнах, порівняно з іншими західноєвропейськими державами, була незначною. Це побічно може свідчити про високий рівень інтенсивності використання на українських територіях окресленого періоду західноєвропейських денаріїв як платіжного засобу. Автор вважає, що в Київській Руси ці денарії перебували в обігу ще на початку ХІІ століття.

Доступні формати:

PDF

читайте також:

Твори. Том 2. Статті, рецензії, нариси, витупи, листи, автографи, документи «Нова Україна» революційної доби у публіцистиці Олександра Саліковського «Репортаж із заповідника імені Берії» Валентина Мороза як виклик радянській тоталітарній системі «Українські декабристи чи декабристи на Україні?». Рух декабристів очима істориків 1920-х років «Фінляндська Народна Республіка» як більшовицька авантюра 1905 рік на Сумщині (збірка)

В бібліотеці зібрані всі книги українською мовою в електронному (txt, rtf, doc, pdf, fb2, epub, mobi, djvu) та паперовому форматі. Книжку можна безкоштовно скачати клікнувши на необхідний Вам формат для iPad, iPhone, Android, Kindle, Kobo та інших читалок або купити паперовий варіант тексту з доставкою по Україні. Сайт бібліотеки оптимізований для роботи на телефонах, смартфонах(айфон, анроїд) і планшетах. Потрібну книгу Ви можете легко знайти за допомогою пошуку.