Один із «perpetrators»: комендант УНКВД–УМГБ–УКГБ Петро Климчук

/ історична
стаття
Опис:
"З архівів ВУЧК–ГПУ–НКВД–КГБ" №2 (52) 2019


Мета статті – на підставі документів Галузевого державного архіву Служби безпеки України у Києві і Рівному (наказів по особовому складу УНКВД/УНКГБ у Рівненській області, особової справи, архівно-кримінальних справ репресованих громадян) дослідити біографію Петра Антроповича Климчука – одного із «perpetrator», коменданта, начальника комендантського відділу, начальника адміністративного відділення, начальника слідчого ізолятора управлінь НКВД/НКГБ/МГБ/МВД/КГБ у Вінницькій, Луцькій, Рівненській, Львівській областях; з’ясувати особисту участь Петра Климчука як керівника структурних підрозділів, що забезпечували виконання смертних вироків, у Великому терорі на Вінниччині, «першій» та «другій» радянізації Рівненщини, ліквідації українського націоналістичного підпілля на Львівщині.

Відтворюючи основні етапи біографії співробітника НКВД/НКГБ/МГБ/КГБ Петра Климчука, автор використав антропологічний та просопографічний підхід. Для реалізації означеної мети були застосовані біографічний, проблемно-хронологічний, конкретно-пошуковий, історико-генетичний, лінійно-хронологічний методи, методи психологічної та історичної реконструкції.

З’ясовано, що Петро Климчук відіграв ключову роль під час Вінницької трагедії 1937–1938 рр. як один з виконавців– perpetrator, ставши знаряддям і уособленням Великого терору в цьому регіоні. Таке ж завдання він виконував у західних областях УРСР у 1939–1941 рр. і 1944–1959 рр., зокрема у Рівненській і Львівській, що перетворилися на «нову територію терору», де зберігали й використовували кадри карателів з органів держбезпеки. Водночас Петро Климчук відіграв допоміжну, але функціональну роль як чистильник слідів злочинів радянської каральної системи.

Доступні формати:

PDF

читайте також:

Твори. Том 2. Статті, рецензії, нариси, витупи, листи, автографи, документи «Нова Україна» революційної доби у публіцистиці Олександра Саліковського «Репортаж із заповідника імені Берії» Валентина Мороза як виклик радянській тоталітарній системі «Українські декабристи чи декабристи на Україні?». Рух декабристів очима істориків 1920-х років «Фінляндська Народна Республіка» як більшовицька авантюра 1905 рік на Сумщині (збірка)

В бібліотеці зібрані всі книги українською мовою в електронному (txt, rtf, doc, pdf, fb2, epub, mobi, djvu) та паперовому форматі. Книжку можна безкоштовно скачати клікнувши на необхідний Вам формат для iPad, iPhone, Android, Kindle, Kobo та інших читалок або купити паперовий варіант тексту з доставкою по Україні. Сайт бібліотеки оптимізований для роботи на телефонах, смартфонах(айфон, анроїд) і планшетах. Потрібну книгу Ви можете легко знайти за допомогою пошуку.