Пантелеймон Куліш та Михайло Юзефович: міжособистісні відносини в контексті розвитку освіти

/ наукова
стаття
Опис:
Історіографічні дослідження в Україні: Збірник наукових праць / НАН України. Інститут історії України. – 2019. – Вип. 30.


У фокусі уваги автора – міжособистісні відносини Пантелеймона Куліша (1819–1897) та Михайла Юзефовича (1802–1889). Залучення матеріалів про розвиток освіти кінця 1830-х – 1840-х рр., аналіз епістолярної спадщини, листування третіх осіб та виявлення раніше непомічених деталей дозволило з’ясувати особливості їхнього спілкування. Завдяки цьому вдалося дещо по-іншому поглянути на П.Куліша: як людину зі своїми слабкостями, прагненням до самореалізації та матеріального добробуту, мінливим ставленням до оточуючих. Показано, що у різні періоди відносини двох діячів набували абсолютно протилежного характеру: від поваги і дружби – до образ та ворожості. Саме підтримка М.Юзефовича уможливила успішний розвиток вчительської кар’єри П.Куліша у 1841–1845 рр., появу його більшості праць того і пізнішого часу та знайомство з низкою авторитетних діячів і впливових чиновників. Тоді між ними склалися приязні взаємини, які проявлялися у турботі про стан здоров’я, сприянні у реалізації книг та їх розповсюдженні серед бібліотек закладів освіти, купівлі фарб і пензлів, пересиланні та розміні грошей, пошуку додаткових заробітків та ін. При цьому Пантелеймон Куліш постійно клопотав про підтримку своїх друзів і знайомих: Євгена Малавського, Івана Красковського, Івана Хільчевського, Петра Чуйкевича, Василя Білозерського, Федора Бодянського, Петра Соханського, Опанаса Марковича.

Подальша історія відносин зафіксувала, як мінімум, три перерви у їхньому спілкуванні: після подій 1847, 1863 та 1876 рр. І кожного разу, зіткнувшись із труднощами, зокрема, перешкодами у видавничій діяльності, П.Куліш першим ініціював відновлення спілкування з М.Юзефовичем. Лише у 1876 р. рішуча відмова останнього допомогти у надцятий раз спричинила остаточний розрив. Тож у пізніх творах письменника ми зустрічаємо переважно критичні та образливі висловлювання на адресу свого колишнього покровителя. Висловлено припущення, що багато подробиць відносин між цими двома діячами залишаються невідомими, а визначальними факторами зміни ставлення П.Куліша до М.Юзефовича були життєві перипетії, суспільно-політичні зміни та близьке оточення. Окремо констатовано, що результати дослідження жодним чином не піддають сумніву вагомий внесок П.Куліша у розвиток української науки та культури ХІХ ст.

Доступні формати:

PDF

читайте також:

Твори. Том 2. Статті, рецензії, нариси, витупи, листи, автографи, документи «Нова Україна» революційної доби у публіцистиці Олександра Саліковського «Репортаж із заповідника імені Берії» Валентина Мороза як виклик радянській тоталітарній системі «Українські декабристи чи декабристи на Україні?». Рух декабристів очима істориків 1920-х років «Фінляндська Народна Республіка» як більшовицька авантюра 1905 рік на Сумщині (збірка)

В бібліотеці зібрані всі книги українською мовою в електронному (txt, rtf, doc, pdf, fb2, epub, mobi, djvu) та паперовому форматі. Книжку можна безкоштовно скачати клікнувши на необхідний Вам формат для iPad, iPhone, Android, Kindle, Kobo та інших читалок або купити паперовий варіант тексту з доставкою по Україні. Сайт бібліотеки оптимізований для роботи на телефонах, смартфонах(айфон, анроїд) і планшетах. Потрібну книгу Ви можете легко знайти за допомогою пошуку.