Печатки князя Санґушка і його синів Олександра та Михайла з XV ст. Спроба інтерпретації

/ історична
стаття
Опис:
Праці Центру пам'яткознавста, вип. 30, К., 2016

До найстарших сфрагістичних пам’яток литовського роду кня зів Санґушковичів (Санґушків) належать три печатки: Санґушка та його двох синів Олександра та Михаїла. Всі три об’єкти походять з XV ст: два відомі авторові завдяки власним дослідженням, третій з опису в літературі. Незважаючи на велику кількість письмових джерел, печатки Санґушковичів не дочекалися остаточної іден тифікації зображень та вичерпної реконструкції ідейного змісту. Детальний аналіз пам'яток, що базується на церковному мистецтві, дозволив стверджувати, що на всіх об'єктах представлено св. Архангела Михаїла з драконом. Таким чином було підтверджено агіографічний зміст печаток. У той же час, реконструкція ідейного змісту дозволила звернути увагу на пропагандо політичний кон текст пам'яток. Використовуючи агіографічний мотив, досить не частий на печатках литовських князів, але традиційний для руської монаршої сфрагістики, Санґушковичі створили власний орнамент як впливових і незалежних можновладців. Ця інформація підси лювалася через вибір покровителем роду св. Михаїла, культ яко го був пов'язаний з найвищими верствами державної і військової влади. Таким чином печатки Санґушка та його синів Олександра і Михаїла виражали амбіції цих князів, котрі маючи Ольгердове по ходження і вважаючись за членів династії, прагнули відтворення династичного і піднесення свого значення.

Ключові слова: рід Санґушків, Гедиміновичі, печатки литов ських князів, іконографія св. Михаїла, орнаменти влади
.

Доступні формати:

PDF

читайте також:

Vol 3. №01-02 (англ.) Стародавній Київ Археологія Києва. Дослідження і матеріали. Збірник наукових праць Батьківщина святого Володимира: Волинська земля у подіях Х століття (Міждисциплінарні нариси ранньої історії Руси-України) Боротьба дисидента Валентина Мороза із радянським режимом під час його другого ув'язнення (1970-1979) Роль України в інституалізації Співдружності Незалежних Держав

В бібліотеці зібрані всі книги українською мовою в електронному (txt, rtf, doc, pdf, fb2, epub, mobi, djvu) та паперовому форматі. Книжку можна безкоштовно скачати клікнувши на необхідний Вам формат для iPad, iPhone, Android, Kindle, Kobo та інших читалок або купити паперовий варіант тексту з доставкою по Україні. Сайт бібліотеки оптимізований для роботи на телефонах, смартфонах(айфон, анроїд) і планшетах. Потрібну книгу Ви можете легко знайти за допомогою пошуку.