Початок третього етапу операції вступу німецьких військ в Україну
Михайло Слободянюк
/
історична
стаття
Опис:
Українознавство, № 4(73) (2019)
Особливо важким для німецьких військ стало витіснення більшовиків з Лівобережної України, яке почалося 5 березня 1918 року. На рубежі Дніпра радянські війська червоної Росії пробували стримати німецький наступ і не віддати Україну під владу Центральної ради. Тому першими завданнями цього третього етапу вступу німецьких військ в Україну стало подолання спротиву більшовиків на лінії Бахмач – Полтава – Дніпро до Херсона та Миколаєва. Це створило передумови для остаточного вигнання більшовиків з України, захоплення німецькими військами Донбасу (створення нейтральної смуги на кордоні Росії та України) та вступу у Крим і захоплення Севастополя – головної бази Чорноморського флоту. Ці події досі в основному розглядаються на основі радянських досліджень, які не опиралися на достовірні джерела та були значно заідеологізовані. Також українська історіографія зосередила увагу практично виключно на діях українських формувань, що не дає можливості простежити хід подій у повному обсязі. Праці, які вийшли в Україні в останні роки (В. Дорніка та П. Ліба, І. Микулинського та ін.) та у Польщі (В. Менджецького), також частково розкривають тему та мають фактологічні помилки. Тому важливо для відновлення реальних подій, що відбувалися тоді, розглянути хід операції на Лівобережній Україні протягом березня 1918 року з точки зору німецького командування, особливості проведення цього етапу операції з вигнання російських більшовиків з території УНР. У цей період склад німецьких військ значно посилився. Додаткові відомості надали архівні матеріали, розглянуті у працях В. Менджецького, В. Дорніка і П. Ліба.
Висвітлено початок третього періоду вводу німецьких військ в Україну від 5 березня 1918 року, коли війська отримали відповідні накази, і до кінця березня, коли були захоплені Полтава, Бахмач, зламали слабий опір радянських військ по лінії Дніпра і склалися передумови закінчення всієї операції з виходом до намічених рубежів на кордонах з Росією. Це дозволяло німецькому керівництву встановити такий режим на території України, який давав би можливість отримати необхідні для ведення війни продовольство та сировину з України і встановити контроль над шляхами комунікацій з вивезення їх до Німеччини.
В бібліотеці зібрані всі книги українською мовою в електронному (txt, rtf, doc, pdf, fb2, epub, mobi, djvu) та паперовому форматі. Книжку можна безкоштовно скачати клікнувши на необхідний Вам формат для iPad, iPhone, Android, Kindle, Kobo та інших читалок або купити паперовий варіант тексту з доставкою по Україні. Сайт бібліотеки оптимізований для роботи на телефонах, смартфонах(айфон, анроїд) і планшетах. Потрібну книгу Ви можете легко знайти за допомогою пошуку.