Польські аристократи Потоцькі в Російських Державних думах

/ історична
стаття
Опис:
Ґілея: науковий вісник. Збірник наукових праць. – К., 2013. – Вип. 78 (11).


У статті висвітлено участь польських аристократів Потоцьких у роботі російських Державних Дум. Події кінця XVIII століття, що змінили геополітику Центрально-Східної Європи (ліквідація козацької автономії, поділи Речі Посполитої), зміцнили позицію Російської імперії на міжнародній арені й суттєво вплинули на історичну долю польського й українського народів. Польська шляхта, а тим більше аристократія, ще з часів Королівства Польського та Речі Посполитої мала досвід функціонування представницької станової демократії: від повітового до державного рівня (сеймики – сейм). Аристократи Потоцькі, які століттями входили до списку найзаможніших та найвпливовіших польських магнатів, мали досвід представницької участі у сеймиках та сеймах Речі Посполитої, натомість в Російській імперії такого досвіду вони набувають лише у Державних Думах на початку ХХ століття. Російські Державні Думи являли собою приклад короткотермінової спроби реалізації імперським урядом ідеї парламентаризму. У перших двох Думах (1906–1907 років) польські депутати від західних та південно-західних губерній Росії утворили «Територіальне коло». Найбільш активною та продуктивною була діяльність польських аристократів у І Державній Думі, коли вони послідовно вимагали скасування заборон та обмежень, запроваджених після 1863 року, що стосувалися правобережного дворянства польського походження. Не останню скрипку в «думському оркестрі» польських аристократів відігравали і представники роду Потоцьких (гербу «Пілява»), які займали вагоме місце в житті Правобережної України та Царства Польського.

Доступні формати:

PDF

читайте також:

Vol 3. №01-02 (англ.) Стародавній Київ Археологія Києва. Дослідження і матеріали. Збірник наукових праць Батьківщина святого Володимира: Волинська земля у подіях Х століття (Міждисциплінарні нариси ранньої історії Руси-України) Боротьба дисидента Валентина Мороза із радянським режимом під час його другого ув'язнення (1970-1979) Роль України в інституалізації Співдружності Незалежних Держав

В бібліотеці зібрані всі книги українською мовою в електронному (txt, rtf, doc, pdf, fb2, epub, mobi, djvu) та паперовому форматі. Книжку можна безкоштовно скачати клікнувши на необхідний Вам формат для iPad, iPhone, Android, Kindle, Kobo та інших читалок або купити паперовий варіант тексту з доставкою по Україні. Сайт бібліотеки оптимізований для роботи на телефонах, смартфонах(айфон, анроїд) і планшетах. Потрібну книгу Ви можете легко знайти за допомогою пошуку.