Реалистическая пластика трипольского поселения Майданецкое (рос.)

/ історична
стаття
Опис:
Археологія і давня історія України: Збірник наукових праць. – К.: ІА НАН України, 2010. – Вип. 3.


Реалістична пластика – досить умовний термін, що використовується для визначення трипільських статуеток, які в цілому модельовано у схематичному стилі, але з реалістичними рисами у зображенні голови та деталями обличчя. З різних житлово-господарських комплексів поселення-гіганта Майданецьке походить чотири фрагменти антропоморфних фігурок з реалістичними рисами. Вони характеризуються непоганою збереженістю та художньою виразністю. В статті надано детальний аналіз кожної статуетки та її місцезнаходження в археологічних об’єктах. Три фігурки походять із ям, розкопаних поблизу глинобитних жител або безпосередньо у житлах. Торс великої реалістичної фігурки знайдено серед руїн глинобитного житла.

Майданецькі реалістичні фігурки відтворюють, на нашу думку, різні сакральні образи або міфологічні персонажі. Дві статуетки передають жіночий образ з традиційною зачіскою у вигляді волосся спереду розібраного на прямий проділ, розпущеного по спині та зібраного у вузол на рівні талії. Представлено також торс фігурки з поголеною головою та грудьми, а також голівку у головному уборі, можливо, від чоловічої фігурки.

Зразки реалістичної пластики з Майданецького свідчать про те, що трипільські скульптори досконало володіли мистецтвом акцентувати увагу на найбільш важливих частинах зображення, виконуючи деталі статуеток у реалістичному стилі; поєднуючи їх з умовно-символічним виглядом виробу в цілому, вони віртуозно відтворювали певні сакральні образи. Майданецькі реалістичні фігурки в цілому відповідають типам реалістичної пластики томашівської групи. Їх вирізняє документальність знаходження, ретельність виготовлення та майстерність гончарів, які простими пластичними прийомами створили сакральні образи з великим емоційним навантаженням.

Доступні формати:

PDF

читайте також:

Твори. Том 2. Статті, рецензії, нариси, витупи, листи, автографи, документи «Нова Україна» революційної доби у публіцистиці Олександра Саліковського «Репортаж із заповідника імені Берії» Валентина Мороза як виклик радянській тоталітарній системі «Українські декабристи чи декабристи на Україні?». Рух декабристів очима істориків 1920-х років «Фінляндська Народна Республіка» як більшовицька авантюра 1905 рік на Сумщині (збірка)

В бібліотеці зібрані всі книги українською мовою в електронному (txt, rtf, doc, pdf, fb2, epub, mobi, djvu) та паперовому форматі. Книжку можна безкоштовно скачати клікнувши на необхідний Вам формат для iPad, iPhone, Android, Kindle, Kobo та інших читалок або купити паперовий варіант тексту з доставкою по Україні. Сайт бібліотеки оптимізований для роботи на телефонах, смартфонах(айфон, анроїд) і планшетах. Потрібну книгу Ви можете легко знайти за допомогою пошуку.