Репресії литовців на Миколаївщині за доби Великого терору

/ історична
стаття
Опис:
"З архівів ВУЧК–ГПУ–НКВД–КГБ" №2 (54) 2020


Мета – на підставі документів фонду Р-5859 «Управління Служби безпеки України в Миколаївській області» Державного архіву Миколаївської області висвітлити репресії громадян литовської національності на Миколаївщині в розрізі двох категорій: перша стосується литовців, які оселилися на Миколаївщини ще за Російської імперії; друга – тих, хто прибув до Миколаївщини за радянської доби. Загалом виявлено понад 20 архівно-кримінальних справ на литовців, із яких для дослідження обрано осіб, до котрих застосовано вищу міру покарання. Авторка досліджувала гіпотезу щодо реалізації «литовської операції» на теренах Миколаївщини.

Під час дослідження дотримано загальнонаукових принципів історизму, об’єктивності й неупередженості, системності, комплексності, альтернативності. Використано методи: хронологічний, порівняльно-історичний, ретроспективний, біографічний, а також методи архівної евристики та джерелознавчих досліджень. Зважаючи на упередженість документів, складених слідчими НКВС на допитах, їх піддано критичному аналізу (до уваги бралися фактичні відомості, а не інтерпретації слідчих і свідків).

Литовці, які опинилися на Миколаївщині ще за Російської імперії, переживши більшовицький терор початку 1920-х рр. В Україні, на власному досвіді вже встигли пересвідчитися у вадах радянського режиму й не вірили у «комуністичний рай». Вони позиціонували себе як пересічних громадян. Втім, дехто з них намагався виїхати з СРСР до Литви, але це їм не вдалося. Прибулі за часів СРСР до Миколаївщини литовці щиро вірили у комунізм, були членами Комуністичної партії та навіть навмисно повернулися зі Сполучених Штатів Америки, щоб розбудовувати радянську економіку. Вони займали політично активну позицію й створили національну секцію при Миколаївському окружному комітеті КП(б)У. Жоден із литовців, незалежно від часу появи на території Миколаївщини, крім обмовленого А.Алешкевича, не визнав своєї провини, щиро віруючи у свою невинність. Їхні справи були сфабриковані в УНКВС по Миколаївській та Одеській областях. Представники обох категорій були репресовані за національною ознакою. Вище політичне керівництво СРСР санкціонувало поширення методики репресій по «латиській лінії» на естонців, литовців, фінів і болгар. 14 грудня 1937 р. НКВС СРСР направило відповідну директиву республіканським, крайовим та обласним апаратам НКВС. Саме у межах цієї директиви на Миколаївщині відбулися арешти литовців, яких звинуватили у шпигунській та диверсійній діяльності у 1937–1938 рр.

Доступні формати:

PDF

читайте також:

Vol 3. №01-02 (англ.) Стародавній Київ Археологія Києва. Дослідження і матеріали. Збірник наукових праць Батьківщина святого Володимира: Волинська земля у подіях Х століття (Міждисциплінарні нариси ранньої історії Руси-України) Боротьба дисидента Валентина Мороза із радянським режимом під час його другого ув'язнення (1970-1979) Роль України в інституалізації Співдружності Незалежних Держав

В бібліотеці зібрані всі книги українською мовою в електронному (txt, rtf, doc, pdf, fb2, epub, mobi, djvu) та паперовому форматі. Книжку можна безкоштовно скачати клікнувши на необхідний Вам формат для iPad, iPhone, Android, Kindle, Kobo та інших читалок або купити паперовий варіант тексту з доставкою по Україні. Сайт бібліотеки оптимізований для роботи на телефонах, смартфонах(айфон, анроїд) і планшетах. Потрібну книгу Ви можете легко знайти за допомогою пошуку.