Сила та безсилля гетьманської влади в після-полтавську добу: гетьман Скоропадський vs сотник Лісовський, 1715–1722

/ історична
стаття
Опис:
Україна в Центрально-Східній Європі / Ред. кол.: В. Смолій (відп. ред.), В. Станіславський (заст. відп. ред.), Т. Чухліб (заст. відп. ред.), В. Кононенко (відп. секр.), В. Матях, Б. Черкас. НАН України. Інститут історії України; Український національний комітет з вивчення країн Центральної і Південно-Східної Європи. – Вип. 14. – К.: Інститут історії України, 2014. – 362 с.

У статті досліджується перебіг конфлікту гетьманського уряду Івана Скоропадського з новгород-сіверським сотником у 1715–1721 рр. Федором Лісовським, викликаного численними службовими зловживаннями останнього та його впертим небажанням реагувати на законні закиди гетьманської влади з цього приводу. Реконструкція конфліктної справи дозволяє відтворити характер взаємин козацького реґіментаря із старшинами нижчого, сотенного, рівня, котрі отримали свою владу не в результаті обрання товариством чи призначення гетьманським урядом, а номінувалися на уряд царським указом. У ширшому контексті справа виразно ілюструє характер владних відносин у гетьманській державі в часи інтенсивного наступу Російської держави на автономію Гетьманату, що мав місце після поразки антиросійського виступу гетьмана І. Мазепи 1708–1709 рр.

Ключові слова: Гетьманат, гетьманська влада, сотник, обмеження автономії Гетьманщини царською владою, козацька адміністрація, судочинство Гетьманату, Генеральний військовий суд, Генеральна військова канцелярія, Іван Скоропадський, Федір Лісовський, Петро І.

Доступні формати:

PDF

читайте також:

Vol 3. №01-02 (англ.) Стародавній Київ Археологія Києва. Дослідження і матеріали. Збірник наукових праць Батьківщина святого Володимира: Волинська земля у подіях Х століття (Міждисциплінарні нариси ранньої історії Руси-України) Боротьба дисидента Валентина Мороза із радянським режимом під час його другого ув'язнення (1970-1979) Роль України в інституалізації Співдружності Незалежних Держав

В бібліотеці зібрані всі книги українською мовою в електронному (txt, rtf, doc, pdf, fb2, epub, mobi, djvu) та паперовому форматі. Книжку можна безкоштовно скачати клікнувши на необхідний Вам формат для iPad, iPhone, Android, Kindle, Kobo та інших читалок або купити паперовий варіант тексту з доставкою по Україні. Сайт бібліотеки оптимізований для роботи на телефонах, смартфонах(айфон, анроїд) і планшетах. Потрібну книгу Ви можете легко знайти за допомогою пошуку.