Смертні вироки у період Великого терору на території Харківщини: статистика, процедура та персональний склад «розстрільної команди»

/ історична
стаття
Опис:
"З архівів ВУЧК–ГПУ–НКВД–КГБ" №1 (51) 2019


Мета дослідження – на підставі аналізу архівних матеріалів та опублікованих джерел дослідити особливості застосування вищої міри покарання до «ворогів народу» у 1937–1938 рр. на Харківщині, морально-правові аспекти процедури позбавлення життя людини за часів сталінських репресій та факти мародерства працівників внутрішньої в’язниці УНКВС по Харківській області.

Провідними для дослідження стали антропологічний та просопографічний принципи. Для досягнення означеної мети використано комплекс загальнонаукових та спеціальних історичних методів наукового пізнання. Серед них: історико-правовий; формально-юридичний (при аналізі порядку ухвалення слідчими органами рішень про застосування заходів забезпечення кримінального провадження); статистичний і соціологічний методи (при вивченні особових справ співробітників органів державної безпеки, причетних до процедури фізичного знищення кримінальних і «політичних» злочинців); метод моделювання (для реконструкції ритуалу страти, який панував в УНКВС по Харківській області у 1930-і рр.).

Позбавлення людини життя як покарання, що здійснювалося згідно вироку суду або позасудових чи військових органів за доби сталінізму, було державною таємницею. Сьогодні у вітчизняних архівах дослідниками поки що не виявлені документи (спеціальні інструкції або розпорядження), що регламентували процедуру виконання смертних вироків. Автором встановлено, що страти «ворогів народу» у 1937–1938 рр. в адміністративному центрі Харківської області здійснювалися у підвалі спецкорпусу внутрішньої в’язниці УНКВС і виконувалися розстрільною командою. До складу цієї команди входили комендант, начальник і наглядачі в’язниці №1. Відсутність контролю за виконавцями смертних вироків призводило до численних зловживань «штатних катів». Зокрема – це побиття, знущання над особами, засудженими до вищої міри покарання, привласнення їхніх особистих речей.

Доступні формати:

PDF

читайте також:

Vol 3. №01-02 (англ.) Стародавній Київ Археологія Києва. Дослідження і матеріали. Збірник наукових праць Батьківщина святого Володимира: Волинська земля у подіях Х століття (Міждисциплінарні нариси ранньої історії Руси-України) Боротьба дисидента Валентина Мороза із радянським режимом під час його другого ув'язнення (1970-1979) Роль України в інституалізації Співдружності Незалежних Держав

В бібліотеці зібрані всі книги українською мовою в електронному (txt, rtf, doc, pdf, fb2, epub, mobi, djvu) та паперовому форматі. Книжку можна безкоштовно скачати клікнувши на необхідний Вам формат для iPad, iPhone, Android, Kindle, Kobo та інших читалок або купити паперовий варіант тексту з доставкою по Україні. Сайт бібліотеки оптимізований для роботи на телефонах, смартфонах(айфон, анроїд) і планшетах. Потрібну книгу Ви можете легко знайти за допомогою пошуку.