Степан Бойко (1901–1930): націонал-комуніст та політв'язень міжвоєнної Польщі

/ історична
стаття
Опис:
"З архівів ВУЧК–ГПУ–НКВД–КГБ" №1 (53) 2020


Мета – на підставі опрацювання маловідомих документів з фондів центральних та регіональних архівів України та Польщі дослідити нелегальну ліворадикальну політичну діяльність на теренах Холмщини, Східної Галичини та Волині одного з керівників КПЗУ С.Бойка та її наслідки в індивідуальному та загальнопартійному вимірі.

Методологія дослідження ґрунтується на використанні загальнонаукових та спеціально історичних методів дослідження, в тому числі проблемно-хронологічного, синхронного, діахронного, порівняльно-історичного, біографічного, мікроісторії та ін.

Постать С.Бойка є неоднозначною та суперечливою, й становить вагомий елемент нелегального суспільно-політичного життя Холмщини, Волині та Східної Галичини міжвоєнної доби. Незважаючи на нетривале життя та ще менший період політичної активності, С.Бойко залишається одним із ключових діячів КПЗУ. Досліджуваний уродженець Холмщини вже з початку входження регіону до Другої Речі Посполитої розпочав роботу, спрямовану проти польської присутності, поширював комуністичну ідеологію націоналістичного спрямування, а зі створенням КПЗУ став її активним членом. Широкій популярності С.Бойка сприяла не лише його помітна партійна діяльність, в тому числі керування Станіславським, Львівським (підміським), Холмським та Волинським окружними комітетами КПЗУ, але й ряд інших подій. Зокрема, участь в якості підсудного у важливому в історії ліворадикального руху Холмщини судовому процесі 1926 р. у м. Замостя над 54-ма мешканцями цього регіону, трагічна загибель у 1930 р. та використання його постаті в комуністичній пропаганді упродовж 1930-х рр. Особливу увагу в цьому контексті варто звернути на резонансний Луцький судовий процес 1934 р. супроти членів та симпатиків КПЗУ. Досліджувана постать залишилася у комуністичній пропаганді й після Другої світової війни. Одним з її проявів було спорудження в м. Луцьку, з нагоди 30-ї річниці «возз’єднання» Західної України з УРСР, пам’ятника С.Бойку в 1969 р. Монумент було демонтовано кілька років тому в контексті загальнодержавної кампанії декомунізації.

Доступні формати:

PDF

читайте також:

Dokumenty króla Aleksandra Jagiellończyka dotyczące miasta Łucka w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie (пол.) Kobieta – ptak – dusza w archaicznym obrazie świata (пол.) Проект «Україна». Галичина та Волинь у складі міжвоєнної Польщі Польське національне повстання 1830-1831 рр. на Правобережній Україні: від міфів до фактів Пожежа в Холмі і Знесіння Політичні плакат і карикатура як засоби ідеологічної боротьби в Україні 1939-1945 рр.

В бібліотеці зібрані всі книги українською мовою в електронному (txt, rtf, doc, pdf, fb2, epub, mobi, djvu) та паперовому форматі. Книжку можна безкоштовно скачати клікнувши на необхідний Вам формат для iPad, iPhone, Android, Kindle, Kobo та інших читалок або купити паперовий варіант тексту з доставкою по Україні. Сайт бібліотеки оптимізований для роботи на телефонах, смартфонах(айфон, анроїд) і планшетах. Потрібну книгу Ви можете легко знайти за допомогою пошуку.