Сучасна російська історіографія Другої світової війни

/ історична
дисертація
Опис:
Суховерська І. І. Сучасна російська історіографія Другої світової війни. – Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису.
У дисертаційній роботі представлено аналіз і узагальнення досліджень та інтерпретацій головних подій Другої світової війни у сучасній російській історіографії, характеристику її теоретичних підстав та організаційних форм. Зроблено спробу комплексно дослідити стан розвитку сучасної російської історіографії Другої світової війни, історичним тлом якої стала реалізації державної політики пам’яті. З’ясовано особливості функціонування образу Другої світової війни у сучасній російській історіографії. Охарактеризовано взаємовплив пострадянської російської історіографії та державної політики пам’яті щодо трактування подій Другої світової війни. Виявлено концепти, які визначають наступність радянських традицій у пострадянській російській історіографії. Досліджено вплив антропологічного повороту та гуманізації історії на дослідження подій Другої світової війни російськими істориками в посткомуністичних умовах. Окреслено еволюцію оцінок та суджень сучасної російської історіографії стосовно ключових проблем історії Другої світової війни.
У першому розділі «Методологія, історіографія та джерельна база дослідження» окреслено методологічні аспекти дослідження, проаналізовано стан вивчення проблеми, охарактеризовано основні групи джерел дисертаційного дослідження. У другому розділі «Пострадянська російська історіографія (організація і методологія)» проаналізовано зміни, яких зазнала російська історична наука після розпаду СРСР, визначено обставини, які з-поза меж науки, але були важливим тлом, на якому вона розвивалася, розглянуто методологічні аспекти змін у російській історіографії. У третьому розділі «Образ Другої світової війни в історіографії» охарактеризовано процес перегляду подій Другої світової війни та конструювання на його основі нового образу війни в академічному середовищі та російському суспільстві шляхом аналізу державної політики пам’яті сучасної Росії, навчальної літератури та узагальнювальних видань, присвячених історії Другої світової війни. У четвертому розділі «Головні теми й тенденції у вивченні Другої світової війни» окреслено особливості трактування подій Другої світової війни сучасною російською історичною наукою, охарактеризовано пріоритети російських істориків у вивченні цієї теми, детально розглянуто висвітлення початкового періоду війни, який відображає вплив віктимізації державної політики пам’яті на фахові дослідження, а також визначає межі дискусії; окупаційний режим, який визначає еволюцію сучасної російської історіографії та її відмінності від радянської; людський вимір війни, який репрезентує досягнення російської історіографії у руслі розвитку світової історіографії шляхом впровадження нових напрямів досліджень.
У дисертації наведено результати дослідження сучасної російської історіографії Другої світової війни в контексті засад та принципів державної політики пам’яті. Дослідження реалізоване на основі вироблених автором теоретичних положень, залучення загальнонаукових та спеціально-історичних методів, а також методу контент-аналізу для навчальної історичної літератури.
У роботі поглиблено та узагальнено ґенезу поширених в російській історіографії концепцій трактування подій Другої світової війни та їхні ключові положення; характер та спрямування змін у системі російської історичної науки після розпаду СРСР; вплив зарубіжної історіографії на перспективи розвитку російської історіографії з проблематики Другої світової війни.
Дисертаційне дослідження дозволило надати подальшого розвитку аналізу попереднього історіографічного доробку і джерельної бази проблеми; вивченню поглядів російських істориків стосовно суперечливих сторінок Другої світової війни, а також щодо перспективи дослідження сучасною російською історіографією людського виміру війни. У дисертації новий рівень розвитку отримали теоретико-методологічні підходи до вивчення історії Другої світової війни та оцінки здобутків і проблем сучасної російської історіографії у вивченні дискусійних проблем Другої світової війни.
Ключові слова: сучасна російська історіографія, Друга світова війна, німецько-радянська війна, державна політика пам’яті, історична пам’ять.

Доступні формати:

DOC PDF

читайте також:

Проектування електронного видання з детальним процесом оформлення титульних елементів Містобудування Західної України епохи бароко (сер. XVII ст. – кін. XVIII ст.) Внутрішній світ людини та його становлення Ботанічна лексика говірок Чорнобильської зони: реконструкція редуктивного ареалу Гендерно-психологічні аспекти української лірики ХХ століття Громадсько-політична діяльність Андрія Ніковського (1885–1942 рр.)

В бібліотеці зібрані всі книги українською мовою в електронному (txt, rtf, doc, pdf, fb2, epub, mobi, djvu) та паперовому форматі. Книжку можна безкоштовно скачати клікнувши на необхідний Вам формат для iPad, iPhone, Android, Kindle, Kobo та інших читалок або купити паперовий варіант тексту з доставкою по Україні. Сайт бібліотеки оптимізований для роботи на телефонах, смартфонах(айфон, анроїд) і планшетах. Потрібну книгу Ви можете легко знайти за допомогою пошуку.