Свідчення про стихійні лиха в українських літописах першої половини XVІІ ст.

/ наукова
стаття
Опис:
Кравченко Н. Свідчення про стихійні лиха в українських літописах першої половини ХVІІ ст. // Український історичний збірник. 2019. Вип. 21. С. 192—205.

Стаття присвячена аналізу свідчень про стихійні лиха у літописах ХVІ — першої половини ХVІІ ст. — Київського, Львівського, Межигірського літописів та Острозького літописця. Загалом ця тема знаходилася на периферії уваги літописців, які, втім, згадували про такі явища, як надмірні опади чи посухи, що згубно впливали на врожаї.

Авторкою проаналізовано, наскільки часто стислі описи стихійних лих отримують емоційне забарвлення в літописних творах. Використовуючи
паралелі з Баркулабівським літописом, зроблено припущення про причини цієї емоційності. Стихійні лиха чинили негативний чи навіть згубний вплив на врожаї, які в Україні в ранньомодерний час були не надто значними. Саме в цей період (окрім збільшення посівних площ) починають активніше розвиватися допоміжні промисли чи інші галузі господарства, які були менш залежні від погодних умов, ніж аграрне виробництво. Таким чином, численні стихійні лиха та невисокі врожаї зернових сприяли пошуку нових джерел прибутку власниками сільськогосподарських угідь.

Доступні формати:

PDF

читайте також:

Твори. Том 2. Статті, рецензії, нариси, витупи, листи, автографи, документи «Нова Україна» революційної доби у публіцистиці Олександра Саліковського «Репортаж із заповідника імені Берії» Валентина Мороза як виклик радянській тоталітарній системі «Українські декабристи чи декабристи на Україні?». Рух декабристів очима істориків 1920-х років «Фінляндська Народна Республіка» як більшовицька авантюра 1905 рік на Сумщині (збірка)

В бібліотеці зібрані всі книги українською мовою в електронному (txt, rtf, doc, pdf, fb2, epub, mobi, djvu) та паперовому форматі. Книжку можна безкоштовно скачати клікнувши на необхідний Вам формат для iPad, iPhone, Android, Kindle, Kobo та інших читалок або купити паперовий варіант тексту з доставкою по Україні. Сайт бібліотеки оптимізований для роботи на телефонах, смартфонах(айфон, анроїд) і планшетах. Потрібну книгу Ви можете легко знайти за допомогою пошуку.