Зброя ХІІ – першої половини ХІІІ ст. ударно-рубаючої та ударно-дроблячої дії з теренів Північної Буковини

/ наукова
стаття
Опис:
Історія давньої зброї. Дослідження 2018: Збірник наукових праць. – К.: Інститут історії України НАНУ, 2020.


Мета даної статті розглянути ударну зброю рубаючої та дроблячої дії, яка була виявлена на археологічних давньоруських пам’ятках з території між верхньою течією Прута і Середнього Дністра. При цьому проведена типологічна класифікація таких видів озброєння як сокира, булави і обушки (кистені).

Ударно-рубаючою зброєю ближнього бою були бойові сокири. Аналізуючи виявлені на досліджуваних теренах ці зразки озброєння та використовуючи типологію А.М.Кірпічнікова їх можна віднести до типів В, ІVА та VА.

Невід’ємною частиною озброєння ратника була булава. На досліджуваних теренах знайдено шість залізних і три бронзові навершів. Відносяться такі булави до типів І, ІІ, ІІА, ІV за А.М.Кірпічніковим.

Ударною зброєю ближнього бою були обушки. Представлений у краєзнавчому музеї фрагмент кістяного кистеня відноситься до типу 1 за А.М.Кірпічніковим.

Таким чином, у результаті аналізу зброї ударно-рубаючої та ударно-дроблячої дії, простежено, що військове мистецтво місцевого населення розвивалося в тісному контакті з іншими землями Давньоруської держави. В подальшому дослідження давньоруської зброї з теренів Північної Буковини дасть змогу поглибити наші знання про військову справу Давньоруської держави в цілому.

Доступні формати:

PDF

читайте також:

Dokumenty króla Aleksandra Jagiellończyka dotyczące miasta Łucka w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie (пол.) Kobieta – ptak – dusza w archaicznym obrazie świata (пол.) Проект «Україна». Галичина та Волинь у складі міжвоєнної Польщі Польське національне повстання 1830-1831 рр. на Правобережній Україні: від міфів до фактів Пожежа в Холмі і Знесіння Політичні плакат і карикатура як засоби ідеологічної боротьби в Україні 1939-1945 рр.

В бібліотеці зібрані всі книги українською мовою в електронному (txt, rtf, doc, pdf, fb2, epub, mobi, djvu) та паперовому форматі. Книжку можна безкоштовно скачати клікнувши на необхідний Вам формат для iPad, iPhone, Android, Kindle, Kobo та інших читалок або купити паперовий варіант тексту з доставкою по Україні. Сайт бібліотеки оптимізований для роботи на телефонах, смартфонах(айфон, анроїд) і планшетах. Потрібну книгу Ви можете легко знайти за допомогою пошуку.