Звіти австрійських консулів 50–70-х років ХІХ ст. як джерело досліження історії Одеси
Ігор Жалоба
/
історична
стаття
Опис:
Спеціальні історичні дисципліни: питання теорії та методики. Збірка наукових праць. – К.: НАН України, Інститут історії України, 2017. – Число 28.
Стаття присвячена розгляду джерельної цінності звітів австрійських консулів 1850-х років у вивченні історії Одеси. У статті враховано результати досліджень таких українських і зарубіжних авторів, як Рудольф Аґстнер, Людмила Вовчук, Лілія Білоусова, Карл Крабічка та ін. Утім, до сьогодні поза увагою дослідників залишається такий комплекс джерел як донесення австрійських консулів. Мета розвідки полягає у тому, щоб показати інформативну цінність даного джерела через зображення австрійськими консулами окремих сторін одеської дійсності 1850-х рр., а саме: експортно-імпортних операцій Одеси середини ХІХ ст., порівняльної характеристика Одеси як портового центру з іншими чорноморсько-азовськими і дунайськими портами, стану міських вулиць і одеського рейду. Для цього були використані опубліковані донесення генеральних консулів в Одесі Людвіга фон Гутманншталя (1849–1852) та Йозефа фон Цішіні (1852–1872), звіти австрійського консула в Галаці Християна Вільгельма Губера, генерального консула у Санкт-Петербурзі Джеймса Таля, почесного консульського агента у Маріуполі Йогана Драсковича та почесного консульського агента у Бердянську Йогана Каспара Іванчича. їхні матеріали, як у вигляді річних звітів, так і окремих оперативних повідомлень за той чи інший місяць друкувалися у щоденній газеті міністерства торгівлі “Австрія. Щоденна газета торгівлі і промислів, публічного будівництва та транспортних засобів” (з 1856 р. – тижневика “Австрія. Тижневик народного господарства і статистики”), а також у “Повідомленнях про торгівлю, промисли та шляхи сполучення” 1850 і 1851 років випусків, які видавалися австрійською “Дирекцією адміністративної статистики”.
В бібліотеці зібрані всі книги українською мовою в електронному (txt, rtf, doc, pdf, fb2, epub, mobi, djvu) та паперовому форматі. Книжку можна безкоштовно скачати клікнувши на необхідний Вам формат для iPad, iPhone, Android, Kindle, Kobo та інших читалок або купити паперовий варіант тексту з доставкою по Україні. Сайт бібліотеки оптимізований для роботи на телефонах, смартфонах(айфон, анроїд) і планшетах. Потрібну книгу Ви можете легко знайти за допомогою пошуку.